Web semineri, İnternette yürütülen bir seminerdir. Web seminerlerine web konferansları, video konferansları veya web yayınları da denir. Dünyanın farklı yerlerindeki kullanıcıların sunum yapanları görmesine, duymasına ve onlarla etkileşimde bulunmasına, sorular sormasına, anketlere yanıt vermesine vb. İzin verirler. Web seminerleri genellikle satış, pazarlama, eğitim sektörlerinde veya çalışan eğitim oturumlarında kullanılır.

Web semineri nedir ve nasıl çalışır?

Bir web semineri düzenlerken, öncelikle dağınık bir grup insana ulaşmak ve onlara belirli içerik ve bilgiler sunmak istenir. Bunlar, satış liderleri veya gerçek müşteriler olabileceği gibi öğrenciler, eğitim oturumlarının katılımcıları veya ülke veya dünyanın dört bir yanına dağılmış şubeleri olan büyük şirketlerin çalışanları olabilir.

Bir web semineri, normal bir çevrimiçi toplantıdan çok daha fazlasıdır. İnternette faaliyet gösteren her sektörün peyzajının kalıcı bir parçası haline gelen multimedya ile dolu bir interaktif pazarlama iletişimi biçimidir.

Örnek bir web seminerinin özü, katılımcılar için değerli içeriğe sahip bir sunumdur. Bunlar, organizatörün bir konuyu tartıştığı sunum slaytları veya organizatörün web semineri programına dahil edebileceği video malzemeleridir.

Web semineri ve işlevselliği

“Web semineri nedir?” Sorusuna cevap verirken işlevselliğine dikkat etmemek imkansızdır. Bir yandan geleneksel bir toplantının yerine geçmeye yardımcı olurlar. Öte yandan gerçekçi ve etkili bilgi paylaşımına izin verirler.

  • Beyaz Tahta

Kullanıcıların anlatmak istediklerini özgürce çizimler yaparak veya bir matematik formülünün çözümünü göstermek için kullanabileceği muhteşem bir araçtır.

  • Ekran Paylaşımı

Masaüstünüzde yer alan birden çok programı ekran paylaşımını açarak çalıştırabilir, eşzamanlı olarak kullanıcılarınıza ulaştırabilirsiniz.

  • Anketler

Katılımcıların fikirlerini hızlıca toplamak, sonraki webinarınız için fikir edinmek için etkili bir yoldur.

  • Sohbet (Chat)

Katılımcılarla eşsiz bir etkileşim sunan sohbet özelliği, kalabalıkta insanların birbirinden rahatsız olmadan fikirlerini rahatça belirtmesini sağlar, kullanıcıların birbiri ile etkileşimini artırır.

 

Ülkemizde henüz sadece eğitim alanında kullanılan canlı yayınlar zamanla diğer alanlarda da kullanılmaya başlanacaktır.

Webinar genel anlamda canlı (senkron) yayınlarla kullanıcılara bir konu hakkında bilgi vermek için kullanılan sistemdir.

Bir çok yöntem ile kullanıcılara canlı yayın yapmak artık mevcut, örneğin youtube live, instagram live vb.

Bu tür platformlarda belli başlı bir kaç özellik ortak olarak kullanılmaktadır. Bunların başında kullanıcıların anlık soru sorabilmesi, sunum üzerinden anlatım yapılabilmesi gibi.

Liveto.net sistemi tüm bu özellikleri içinde barındıran bir canlı yayın platformudur. Canlı yayın esnasında sunum yükleyip bu sunumlar üzerinden anlatım yapabileceğiniz gibi ekran paylaşımı ile de anlatım yapabilirsiniz.

Dilediğiniz kullanıcılara kamera ve mikrofon açtırma, anket düzenleme, video oynatma gibi bir çok özelliği barındıran liveto.net sistemi sorunsuz bir canlı yayın deneyimi sunmayı garantiler.

 

içinde Başlarken
Bu açıklamalar size yardımcı oldu mu?